184. Zamek Szaryski (słow. Šarišský hrad)

Witam serdecznie :) :) :)

Kolejny wakacyjny wyjazd za mną i ku mojej radośni znowu były Taterki i intensywne wędrowanie, a gdy pogoda nie sprzyjała, to zwiedzanie :) Tradycyjnie już za naszą bazę wypadową obraliśmy sobie Bukowinę Tatrzańską. Po przyjeździe i pozostawieniu bagaży zgodnie z kolejną, już wieloletnią tradycją pojechaliśmy do Zakopanego. Chcieliśmy dokupić brakujące rzeczy, sprawdzić czy Krupówki są tłumnie oblegane i w ogóle zobaczyć co się tam zmieniło w ciągu roku :)

Nazajutrz miały być góry, ale już wieczorem po sprawdzeniu prognoz pogody okazało się, że lepiej z tego zrezygnować. Plan B doprowadził nas do tego, że zaopatrzeni w „paszporty covidowe” i zalogowani na słowackiej stronie legalnie zagościliśmy u naszych południowych sąsiadów. Tego dnia pojechaliśmy do Preszowa (słow. Prešov) zwiedzając po drodze ruiny Zamku Szaryskiego (słow. Šarišský hrad ).

Dzisiaj opowiem o Zamku Szaryskim (słow. Šarišský hrad ), a kolejny wpis zadedykuję miastu Prešov. :)

Ruiny zamku rozciągają się na wierzchołku wzniesienia (570 metry n.p.m), wznoszącego się nad miasteczkiem Veľký Šariš, na północny zachód od miasta Prešov we wschodniej Słowacji.

Będąc samochodem najlepiej zaparkować na małym szutrowym parkingu u podnóża wzgórza i dojść stamtąd pieszo oznakowaną ścieżką. Zajmuje to około 45 minut. Można też iść pieszo z miasteczka Veľký Šariš i wtedy wędrówka ta trwa około 1 godz. i 15 min. My wybraliśmy tą krótszą opcję :)

Wzdłuż ścieżki prowadzącej do zamku umieszczono tablice informacyjno-edukacyjne. Idąc warto więc przystawać i zapoznawać się z umieszczonymi tam informacjami :)

W cieniu drzew przyjemnie się spaceruje… do zamku zostało już tylko 700 m :)

Dotarliśmy pod zamkowe mury :)

Kolejna tablica pobudza wyobraźnię i zachęca by wejść i zobaczyć, co znajduje się za murami :)

Zamek Szaryski (słow. Šarišský hrad ) stanowił centrum silnego w średniowieczu regionu Šariš i był jednym z największych zamków na Słowacji :)

Jesteśmy już „za murami” i teraz zobaczymy co pozostało z zamku będącego niegdyś potęgą :)

Wejście w obręb murów prowadziło przez barbakan z podwójną bramą, do której dostępu bronił most zwodzony przerzucony nad wciąż widoczną fosą. (Źródło informacji: http://pl.wikipedia.org )

Zamek był otoczony wysokimi murami. Do dziś przetrwała tylko część z nich oraz część baszt obronnych.

Obecnie zamek jest w zaawansowanej ruinie, chociaż jak widać na kolejnym zdjęciu prace rekonstrukcyjne posuwają się do przodu :)

Otoczony murem gotycki górny zamek składał się potężnej kwadratowej wieży obronno-mieszkalnej oraz kilku baszt.

Tablica poniżej obrazuje jakiej zmianie w ostatnim czasie uległ zamek górny :)

Do zamku górnego prowadzi niedawno dobudowany drewniany most :)

Poniżej most w ujęciu „z boku” :)

I jeszcze jedno spojrzenie na most – tym razem już po przejściu nim :)

Historia zamku sięga XIII wieku. Twierdza powstała w strategicznym miejscu w pobliżu ważnych szlaków handlowych wiodących z południa Węgier do Polski i z zachodu przez Spisz i Szarysz na Ruś. Jej głównym zadaniem miała być ochrona okolicznych terenów przez najazdami Tatarów. Na początku swojego istnienia zamek stanowił własność królewską, a potem stał się siedzibą szaryskich żupanów (Źródło informacji: https://navtur.pl ).

Zbliżenie do tablicy (z poprzedniego zdjęcia), na której można zobaczyć fotografie i makiety wszystkich ruin zamków leżących w historycznym, geograficznym i etnograficznym słowackim regionie zwanym Szaryszem (słow. Šariš). Moim zdaniem fajna inspiracja do kolejnych wycieczek :)

Do wieży dobudowano schody, ale wejście na taras widokowy było zamknięte i widoków z niego podziwiać nie mogliśmy.

My byliśmy tam w poniedziałek, ale być może w weekend sytuacja wygląda inaczej. Na bramie pisało, że czynna jest wtedy kawiarenka i kto wie – może wtedy da się też wejść na wieżę. W tygodniu trwają prace remontowo-rekonstrukcyjne. Dobrze, że zabytki odnawia się i zabezpiecza dla potomnych.

W XV wieku twierdza została podbita i zajęta przez wojska Jana Jiskry, a w 1660 roku zamek został dotkliwie zniszczony w wyniku wybuchu w prochowni. Jeszcze w tym samym wieku warownia została strawiona przez pożar co w znacznym stopniu przyczyniło się do jej całkowitego upadku. Od tego czasu zniszczony i opuszczony zamek zaczął popadać w coraz to większą ruinę (Źródło informacji: https://navtur.pl ).

Ze wzgórza zamkowego rozpościera się przepiękna panorama. Widać w dole Preszów (słow. Prešov) oraz Góry Czerchowskie i Rudawy Słowackie :)

Ciekawostką jest, że zarówno na zamku jak i w nieopodal leżącym Wielkim Szaryszu piwo warzono już w średniowieczu. W szaryskich zapiskach cechowych z 1506 roku można znaleźć specjalny przywilej dla piwowarów. Miejscowe piwo warzono z użyciem chmielu rosnącego pod samym zamkiem. Do tradycji tych współcześnie nawiązuje Browar Szarysz (sł. Pivovar Šariš, będący częścią Pivovary Topvar) znany m.in. z piwa Smädný mních, odnoszącego się do trunku warzonego na Zamku Szaryskim przez mnichów. (Źródło informacji: http://pl.wikipedia.org)

Słowacja to górzysty kraj, ale oprócz gór i wód termalnych przyciąga ona również licznymi zamkami i pałacami. Zamek Szaryski (słow. Šarišský hrad ) nie jest tak znany i tak tłumnie odwiedzany jak np. zwiedzane już przez nas wcześniej Zamek Orawski (słow. Orawski Podzamok), Zamek w Kieżmarku, Zamek Spiski (słow. Spišský Hrad) czy Zamek Lubowelski (słow. Hrad Ľubovňa lub Ľubovniansky hrad).

Zamek Szaryski pięknie góruje na zalesionym wzgórzu, a prowadzącą do niego leśną ścieżką przyjemnie się spaceruje. Osobiście zachęcam więc by i do niego dotrzeć, a gdy już dojdziemy, dotlenimy się i cel osiągniemy, to krążąc wśród ruin możemy poczuć klimat dawnych, średniowiecznych czasów :) O tym jaką był kiedyś potęgą przypominają rozległe ruiny i zachowane zapiski.

Pozdrawiam cieplutko, bo wieczory już coraz chłodniejsze :) :) :)