153. Zamek Lubowelski (słow. Hrad Ľubovňa lub Ľubovniansky hrad)

Witam  :) Kolejnym zamkiem na Słowacji, który odwiedziłam i teraz tu przedstawię jest Zamek Lubowelski (słow. Hrad Ľubovňa lub Ľubovniansky hrad)  :)

Zamek Lubowelski znajduje się we wschodniej części Słowacji, obecnie w mieście Lubowla w kraju preszowskim, w historycznym regionie Spisz. Wybudowany został na wapiennym wierzchołku  o wysokości 711 m.n p.m. :)

Po słowacku Zamek Lubowelski nazywa się Hrad Ľubovňa lub Ľubovniansky hrad. Z polską nazwą miałam pewien problem. Otóż szukając jej znalazłam w internecie różne formy: Zamek w Lubowli, Zamek w Starej Lubowli, Zamek Lubowlański, Zamek Lubowniański, Zamek Lubowelski, Zamek Lubownia… zdezorientowana zdecydowałam się w końcu użyć nazwy z wikipedii – Zamek Lubowelski i tej będę się tu trzymała 😉

Zamek Lubowelski został zbudowany na przełomie XIII i XIV wieku na polecenie węgierskiego króla Andrzeja III. Miał za zadanie strzec szlaków handlowych wiodących do Rzeczypospolitej. W 1412 roku trafił w Polskie ręce w ramach zastawu spiskiego – umowy między Zygmuntem Luksemburskim a Władysławem Jagiełłą. W jej wyniku polski władca pożyczył węgierskiemu prawie 8 ton srebra. Zabezpieczeniem było 16 miast spiskich. Utworzono z nich starostwo spiskie z siedzibą właśnie w Zamku Lubowelskim. Co ciekawe jednym z pierwszych starostów został Zawisza Czarny z Garbowa – zasłużony rycerz zarówno dla jednego, jak i drugiego króla. Jako że pożyczka nie została spłacona – tereny te przeszły na stałe w polskie ręce i pozostały w nich aż do roku 1769. (Źródło informacji: http://alemuzea.pl )

Zamek Lubowelski był zarządzany przez starostów pochodzących z najpotężniejszych polskich rodów. Najdłużej starostwo spiskie znajdowało się w rękach Lubomirskich i stało się jednym z głównych źródeł ich finansowej potęgi. W murach zamku gościli najwięksi polscy królowie, a podczas potopu szwedzkiego przetrzymywano tu polskie klejnoty koronne. Najsłynniejszym więźniem z kolei był Maurycy Beniowski, znany szlachcic, podróżnik i król Madagaskaru.
Koniec XVIII wieku to przejęcie zastawu spiskiego przez Habsburgów i oficjalne włączenie do Węgier. Mimo to, ostatnimi prywatnymi właścicielami Zamku Lubowelskiego byli znów Polacy – Zamoyscy (1882-1945). Po II wojnie światowej zrujnowaną twierdzę przejęło państwo Czechosłowackie, a w 1966 roku, dzięki staraniom Andreja Čepiššáka, otwarto tu muzeum. (Źródło informacji: http://alemuzea.pl )

Zawiła historia Zamku Lubowelskiego, ale dzięki temu ciekawsza :)

Poniżej widzimy polskie insygnia koronacyjne, które można podziwiać na Zamku Lubowelskim :)

Obecnie Zamek Lubowelski częściowo jest trwałą ruiną, a częściowo odbudowany i remont trwa tam właściwie cały czas 😉

W odrestaurowanych pomieszczeniach znajduje się muzeum zamkowe.
Zwiedzanie ekspozycji jest możliwe z przewodnikiem lub przy wykorzystaniu materiałów drukowanych w 9 wersjach językowych.

Zwiedzając sale muzealne można zobaczyć ekspozycje poświęcone zastawowi spiskiemu i historii zamku, a także rodzinie Zamoyskich oraz rodzinie Raisz.

Poniżej kadr z wystawy o Zamoyskich :)

Było „na bogato”, to teraz dla kontrastu skromny warsztat pracy 😉

Zwiedzając zawędrowaliśmy i do dawnej stolarni :)

Szewca też warto odwiedzić :)

Kolejna ekspozycja związana jest z czasami wojny i z cierpieniem…

Wystrój sali robi wrażenie…

… i jeszcze jedna skłaniająca do refleksji ekspozycja…

W jednej z zamkowych komnat można też zobaczyć piękną makietę Zamku Lubowelskiego :)

W czasach swojej świetności zamek ten był potężną twierdzą i oprócz obrony granicy polsko-węgierskiej strzegł także ważnej drogi kupieckiej, która wiodła doliną rzeki Poprad do Polski. Dzisiaj jest malowniczą ruiną przyciągającą tłumy turystów :)

W letnim sezonie turystycznym zamek organizuje szereg imprez jak np. występy grup szermierki historycznej, przedstawienia teatralne, czy koncerty muzyki poważnej, które mają spopularyzować go i przyciągnąć zwiedzających :)

Dodatkową atrakcją są odbywające się na zamku pokazy sokolników :)

Na kolejnym zdjęciu widzimy gotycką wieżę główną i kaplicę zamkową.

Wieża główna należy do najcenniejszych obiektów tego zamku i po odbudowie, od 2003 roku jest dostępna dla zwiedzających :)

Zamkowa wieża kusi, więc teraz wejdziemy sobie na nią 😉

I już jesteśmy na zamkowej wieży i piękny widok możemy z niej podziwiać :)

Z zamkowej wieży rozpościera się wspaniały widok na pobliskie miejscowości, wzgórza i łąki, wijącą się rzekę Poprad oraz szczyty okolicznych gór pokryte gęstymi lasami. Przy dobrej pogodzie można dodatkowo jeszcze podziwiać piękny widok na Tatry i Trzy Korony w Pieninach. Warto więc wejść na nią, prawda? 😉

Doskonałe miejsce widokowe, więc jeszcze chwilkę zabawimy tu…
Flaga Słowacji dumnie powiewa i zachęca do odwiedzin i warto skusić się, bo to przecież jeden z najpiękniejszych słowackich zamków :)

Dla zainteresowanych godziny otwarcia zamku:

maj – wrzesień
poniedziałek – niedziela: 9:00 – 19:00
dodatkowo otwarte w święta

październik
wtorek – niedziela: 9:00 – 17:00

listopad – marzec
wtorek – niedziela: 10:00 – 15:00

kwiecień
poniedziałek – niedziela: 9:00 – 16:00

Poniżej widzimy znajdujący się pod zamkiem skansen. Wkrótce pójdziemy do niego, ale zanim to nastąpi zobaczmy jego obiekty z zamkowej wieży :)

Zwiedzanie zamku zajmuje około 2 godzin :)

Bilety Zamek
Bilet normalny – 5,- €
Bilet ulgowy (dziecięcy i studencki) – 2,5 €
Bilet ulgowy (dla seniorów powyżej 60 lat) – 3,5 €
Bilet rodzinny (2 dorosłych i do 4 dzieci) –  10,- €

Bilety Skansen
Bilet normalny – 2,- €
Bilet ulgowy (dziecięcy i studencki) – 1,- €
Bilet ulgowy (dla seniorów powyżej 60 lat) – 1,5 €
Bilet rodzinny (2 dorosłych i do 4 dzieci) –  4,5 €

Bilety Zamek i Skansen
Bilet normalny – 6,- €
Bilet ulgowy (dziecięcy i studencki) – 3,- €
Bilet ulgowy (dla seniorów powyżej 60 lat) – 4,5 €
Bilet rodzinny (2 dorosłych i do 4 dzieci) –  12,5 €

I ostatnie już spojrzenie na zamkowe kamienne mury, a w następnym wpisie zabiorę Was do skansenu :)

POZDRAWIAM CIEPLUTKO :) :) :)