154. Skansen w Starej Lubowli (słow. Skansen Stará Ľubovňa)

Witam serdecznie :) W poprzednim wpisie opowiedziałam o Zamku Lubowelskim, a teraz zgodnie z kończącą ten wpis obietnicą zabieram Was do leżącego u jego podnóża skansenu 😉

Na pierwszym zdjęciu widzimy pochodzący z 1930 roku dom z Jarabiny. Jest to trójdzielny dom zrębowy, który stoi na wysokiej kamiennej podmurówce.

Gospodarze witają gości, więc miło nam się to zwiedzanie rozpoczyna :)

Skansen pod Zamkiem Lubowelskim został założony w 1956 r. Obecnie na jego terenie  znajduje się ciekawy zbór budowli architektury ludowej – domy mieszkalne, budynki gospodarcze, sezonowe domy na polanach, budynki sakralne (cerkiew greckokatolicka), a także zabytki techniki (kuźnia, młyn, warsztat stolarski).

Poniżej dom mieszkalny z Veľkiego Lipníka. Ten trójdzielny dom składający się z izby, sieni i komory, który został wybudowany w 1922 roku. Taki plan budynku występował w słowackich i rusińskich miejscowościach w okolicy Starej Ľubovni :)

W skansenie można znaleźć obiekty przeniesione z takich regionów jak Spisz i Szarysz.

Celem wystawy jest udokumentowanie materialnej i duchowej kultury Słowaków, Rusinów, Górali, Niemców, Żydów i Romów, którzy od stuleci żyli obok siebie i byli twórcami wartości kulturowych regionu.

Kolejne zdjęcie i na pierwszym planie widzimy dwudzielny dom pasterza z Litmanowej, a w tle greckokatolicką cerkiew św. Michała Anioła z Matysovej :)

Najważniejszym punktem ekspozycji jest drewniany greckokatolicki kościół, cerkiew pod wezwaniem św. Michała Archanioła, wybudowana w 1833 roku. Należy do ważnych zabytków sakralnej architektury ludowej we wschodniej Słowacji. Jest to zrębowy, jednonawowy budynek z ołtarzem i przedsionkiem, nad którym wznosi się wysoka wieża.

Wnętrze jest zdobione ikonostasem pochodzącym z I połowy XVIII wieku.

Kościół przeniesiono do ekspozycji w 1979 roku, a następnie ponownie poświęcono. Podczas ważnych świąt kościelnych odprawia się tutaj liturgie i nabożeństwa w języku starosłowiańskim.

Na kolejnym zdjęciu dom miejscowego wójta z Veľkiej Lesnej. Jego właściciel posiadał 6 hektarów ziemi, parę koni i dorabiał na furmance. Bryczką przewoził lokalnych mieszkańców do najbliższego dworca kolejowego w Podolincu. Przez kilka lat był miejscowym wójtem. W domu mieszkały dwa pokolenia, które cieszyły się z narodzin 8 dzieci i świętowały 5 ślubów :)

A teraz zaglądamy do domu mieszkalnego z Jakuban wybudowanego w 1938 roku. W jego wnętrzu zaprezentowano ważne rodzinne wydarzenie – narodziny dziecka. Czerwone zdobienia i powbijane igły miały chronić przed złymi mocami. Dziecko kąpano w drewnianej wanience, a następnie smarowano masłem, zawijano w płócienną pieluszkę i poduszkę :)

Wystrój wnętrz domów mieszkalnych pokazuje jak dawniej ludzie mieszkali, pracowali i świętowali :)

W domu mieszkalnym gazdy z Veľkiego Lipníka została umieszczona ekspozycja ukazująca tradycję świętowania Wielkanocy. Wnękę ze stołem, której ściany zdobią religijne obrazy świętych nazywano „švatij kut”.

Część ekspozycji stanowią także budynki techniczne. Możemy więc zobaczyć w Starej Lubowli kowalską kuźnię z drugiej połowy XIX wieku z Torysy, młyn z Sulina oraz warsztat stolarski z Pilhowczyka.

Poniżej młyn z Sulina  :)
Budynek ten składa się z młynicy oraz części mieszkalnej dla rodziny młynarza. W piwnicy młynicy znajduje się urządzenie rozruchowe i napędowe umożliwiające pracę młyna. Na parterze znajduje się urządzenie techniczne. Młyn pracował przez cały rok oprócz czasu żniw. Ostatnim właścicielem był Frantisek Pavliak, który zmodernizował młyn z pierwotnego kamiennego na walcowy.

Ciekawostką jest kącik dziecięcy z drewnianymi zabawkami dla najmłodszych :)

Młodsze dzieci bawiły się, a starsze uczyły 😉

Zwiedzanie skansenu uatrakcyjnia widok górującego nad nim Zamku Lubowelskiego :)

Niedaleko skansenu znajduje się płatny parking, a opłata jednorazowa niezależnie od czasu postoju wynosi 1,5 €.

W trakcie sezonu turystycznego na terenie skansenu organizowane są występy zespołów ludowych, pokazy rzemiosła ludowego oraz letnie pikniki. Warto więc odwiedzić Starą Lubowlę (słow. Stará Ľubovňa), poznać w skansenie dawne tradycje związane ze świętami kościelnymi i z różnymi etapami życia człowieka, zwiedzić Zamek Lubowelski oraz przespacerować się po Starej Lubowli i jej pięknej okolicy :)

POZDRAWIAM CIEPLUTKO :) :) :)
a ponieważ wakacje tuż, tuż, to i miłych wakacyjnych wyjazdów życzę :)