183. „Polskie Malediwy” – przepiękny Park Gródek w Jaworznie

Witam serdecznie  :) :) :)

Zanim zacznę relacjonować kolejny wakacyjny wyjazd udamy się do miejsca, gdzie kremówek nie sprzedają, ale za to spacerując można zobaczyć strome klify i czystą, lazurową wodę 😉 Jedziemy odwiedzić park Gródek w Jaworznie :)

Park Gródek (od 2019 r. Arboretum w Jaworznie) nazywany również „śląską Chorwacją” lub „polskimi Malediwami” to unikalne miejsce na mapie województwa śląskiego. Znajduje się w północno-wschodniej części Jaworzna, w dzielnicy Pieczyska.

W miejscu, gdzie obecnie znajduje się przepiękny Park Gródek, w latach 90-tych XX wieku działał Zakład Dolomitowy „Szczakowa”. Niezapłacone rachunki za energię elektryczną przyczyniły się do zawieszenia jego działalności. Pompy stanęły i wystarczyło zaledwie kilkadziesiąt godzin, żeby kamieniołom został zalany, a razem z nim sprzęt i koparki. Powstały wówczas dwa rozlewiska otoczone skałami. Dzięki inwencji i zaangażowaniu władz Jaworzna zniszczony, poprzemysłowy teren poddano rekultywacji i stworzono niesamowitą przestrzeń rekreacyjną.

Na tym i poprzednich zdjęciach widzimy jeden z dwóch zbiorników wodnych – Zbiornik wodny Kamieniołomy Koparki (Zbiornik Gródek). Przy nim powstało centrum nurkowe Via Sport Diving Marina „Koparki”. Nurkując można zobaczyć zatopione tutaj koparki, od których pochodzi nazwa zbiornika :)

W Parku Gródek można nurkować, ale przede wszystkim jest to wymarzone miejsce do spacerowania ponieważ wytyczono tu kilka kilometrów ścieżek spacerowych. Z parkingu asfaltem można dostać się do Zbiornika Gródek, a następnie polecam obejść ścieżką dydaktyczną z tablicami informacyjnymi cały kamieniołom :)

Idąc dotarliśmy do drugiego zbiornika wodnego – Wydra :) Przez wielu to właśnie on uważany jest za największą atrakcję Parku Gródek. Też tak uważam, chociaż tego dnia poziom wody w zbiorniku był niski i kręte, drewniane pomosty z altankami nie były otoczone wodą. Gdy poziom wody jest wyższy, to spacerowanie po zalanych wodą pomostach jest dodatkowa atrakcją tego miejsca (jeśli chodzi o kąpiel, to w obu zbiornikach wodnych obowiązuje zakaz kąpieli).

Teraz przed nami małe wyzwanie – schody :)

Drewnianymi, stromymi schodami docieramy do pierwszego punktu widokowego, z którego można zobaczyć z góry cały zbiornik Wydra :) Dopiero teraz widać jaki piękny, turkusowy kolor przybrała woda i jak drewniany pomost z altankami dodaje temu miejscu uroku :)

Idąc ścieżką dydaktyczną doszliśmy do drugiego punktu widokowego, z którego można podziwiać pokazywany już przeze mnie wcześniej zbiornik wodny Kamieniołomy Koparki (Zbiornik Gródek) :)

Na koniec dodam jeszcze, że wejście na teren Parku Gródek jest bezpłatne i można odwiedzić go kiedy tylko się zapragnie. W weekendy oczywiście odwiedzających jest zdecydowanie więcej niż w tygodniu i wtedy też w okresie letnim otwarte są punkty gastronomiczne.

Pospacerowaliśmy i oglądaliśmy „z dołu” i „z góry” oba zbiorniki wodne w Parku Gródek w Jaworznie, a następnie udaliśmy się do centrum miasta, by zobaczyć pięknie zadbany rynek :)

Pozdrawiam serdecznie i zachęcam by dokładnie zwiedzić Jaworzno i jego okolicę (sama w przyszłości chciałabym ponownie tam pojechać) 😉