182. Rejs statkiem po Jeziorze Mucharskim

Witam :) :) :) Ostatniego dnia wyjazdu tradycyjnie już spakowaliśmy się rano, zwolniliśmy pokój i wracając do domu zafundowaliśmy sobie rejs statkiem i spokojne spacerowanie-zwiedzanie. Ponieważ w poprzednich latach pływaliśmy już po Jeziorze Czorsztyńskim, Jeziorze Orawskim i Jeziorze Rożnowskim, to teraz by nie powtarzać się, zdecydowaliśmy się poznać bliżej ze statku „Róża Wiatrów” niedawno powstałe Jezioro Mucharskie :)

Przystań statku znajduje się w miejscowości Jaszczurowa-Jamnik pod wiaduktem drogi Krajowej DK28 Sucha Beskidzka-Wadowice.

Gotowy do rejsu statek „Róża Wiatrów” już na pasażerów czeka, a więc wsiadamy i ahoj przygodo!!!

Jezioro Mucharskie zlokalizowane jest na rzece Skawie na granicy powiatów wadowickiego i suskiego. Swoim zasięgiem obejmuje gminy: Mucharz, Stryszów i Zembrzyce. Zapora znajduje się w miejscowości Świnna Poręba, ok. 6 km na południe od Wadowic, jadąc drogą krajową nr 28 w kierunku Suchej Beskidzkiej, dlatego dawna hydrotechniczna nazwa jeziora, przyjęta na czas prac budowlanych, brzmiała Zbiornik Świnna Poręba. (Źródło informacji: http://visitmalopolska.pl/-/jezioro-mucharskie)

Zbiornik ma pojemność 161 mln m3 i zajmuje obszar o powierzchni 1035 ha. Maksymalna wysokość zapory to 54 m, a jej długość to 604 m.

Woda przybrała fantastyczny odcień zieleni :)

Jezioro Mucharskie posiada bardzo urozmaiconą linię brzegową i rozciąga się na długości ok. 11 km.

Obszar zalewu znajdujący się obecnie pod wodą został wcześniej objęty wieloletnimi badaniami archeologicznymi i historycznymi. Ich wyniki można oglądać na stałej wystawie historyczno-archeologicznej w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej. Ekspozycja ukazuje skalę osadnictwa człowieka w dolinie górnej i środkowej Skawy od prehistorii aż po średniowiecze. Przedstawiono na niej klimat, faunę i florę, epoki i ważniejsze kultury archeologiczne, technologie, wierzenia oraz sztukę, które są tłem dla prezentowanych artefaktów z prac wykopaliskowych. (Źródło informacji: http://www.it.wadowice.pl)

Pierwotnie Jezioro Mucharskie zaprojektowano głównie jako zbiornik wody pitnej dla aglomeracji śląskiej. Aktualnie jego funkcje to przede wszystkim ochrona przed powodzią doliny Skawy i Wisły (w tym Krakowa), produkcja energii odnawialnej, hodowla narybku w ośrodku zarybieniowym oraz miejsce rekreacji o malowniczych walorach krajobrazowych. (Źródło informacji: http://www.it.wadowice.pl)

Jak można wyczytać na stronie: http://www.wadowiceonline.pl i co również mogę potwierdzić: „Jezioro Mucharskie to taka trochę wodna atrapa. Niby otwarte z ustanowioną nazwą, regulaminem, który pozwala na nim legalnie pływać i się kąpać a także łowić ryby, ale tak naprawdę słabo tu z wypoczywaniem.
Nie ma tu niestety praktycznie żadnego oficjalnego kąpieliska, plaż i infrastruktury czy żadnych punktów widokowych. Korona zapory, mogąca być świetną atrakcją dla turystów, jest zamknięta. Nie ma wyznaczonych miejsc parkingowych, punktów gastronomicznych, ścieżek rowerowych. Ba! Nie ma nawet stanicy WOPR, a w przypadku jakiegoś wypadku, o który nietrudno, interweniujący tutaj strażacy mają sporo drogi do przejechania…”

No cóż, walory przyrodnicze i rejs statkiem po Jeziorze Mucharskim są jak na razie największą atrakcją tego miejsca, ale za kilka lat pewnie się to zmieni, bo ma ono spory potencjał turystyczny i wypoczynkowy.

„Parostatkiem w piękny rejs
Statkiem na parę w piękny rejs (…)
jak śpiewał Krzysztof Krawczyk :)

Co prawda nie parostatkiem, ale na pewno piękny, przyjemny i relaksujący 45 minutowy rejs dobiegł końca i ponownie jesteśmy pod wiaduktem drogi Krajowej DK28 Sucha Beskidzka-Wadowice.

Ponieważ nie było możliwości, by nad Jeziorem Mucharskim posilić się, to postanowiliśmy pojechać do pobliskich Wadowic na obiad, kremówki i mały spacer po mieście :)

Znane większości Polaków miasto Wadowice położone jest w zachodniej części na Pogórzu Śląskim, południowej w Beskidzie Małym, nad rzeką Skawą. W Wadowicach znajduje się siedziba władz powiatu wadowickiego i gminy miejsko-wiejskiej Wadowice. Przez miasto przebiegają: droga krajowa nr 28, droga krajowa nr 52 i linia kolejowa nr 117.

Obecnie Wadowice jako miasto rodzinne papieża Jana Pawła II stanowi ważny ośrodek pielgrzymkowy.

Wadowicki Rynek nosi teraz nazwę – Plac Jana Pawła II. Prawdopodobnie na placu stał kiedyś ratusz. Najstarsze budynki wybudowane wokół placu pochodzą z XIX wieku. Stoją one przy ścianie zachodniej i wschodniej. Na północnej ścianie placu zbudowany jest budynek magistratu pochodzący z I połowy XIX wieku.
W 2012 roku Plac Jana Pawła II zyskał nową granitową nawierzchnię oraz elementy małej architektury, w tym fontannę oraz studnię oraz ograniczono na nim ruch kołowy.
(Źródło informacji: http://pl.wikipedia.org )

Przy Placu Jana Pawła II znajduje się kościół parafialny – Bazylika Mniejsza Ofiarowania NMP :)

Najstarsza wzmianka o kościele w Wadowicach pochodzi z 1325. Wadowice były wtedy filią parafii w Mucharzu. Decyzją biskupa z 1335 włączono wadowicki kościół do parafii Woźniki.
Pierwszy kościół był niewielką drewnianą świątynią. W 1440 spłonął podczas wielkiego pożaru miasta. Na jego zgliszczach, w połowie XV wieku wzniesiono murowany kościół. Z tego okresu pochodzi obecne dwuprzęsłowe prezbiterium zamknięte prostą ścianą i nakryte sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Ponownie pożar, odbudowa, szereg inwestycji mających na celu rozbudowę świątyni, aż w końcu 25 marca 1992 papież Jan Paweł II nadał kościołowi Ofiarowania NMP tytuł bazyliki mniejszej.
W latach 2000-2003 dokonano gruntownej renowacji kościoła. W ramach prac ułożono nową, marmurową posadzkę, zaś sklepienia zostały pokryte przez krakowskie artystki Aleksandrę Grochal i Katarzynę Dobrzańską polichromią nawiązującą do nauczania Jana Pawła II. Na sklepieniu prezbiterium przedstawiono patronów Polski, których kanonizował Jan Paweł II. W 2007 ukończono renowację elewacji bazyliki. (Źródło informacji: http://pl.wikipedia.org )

Obok Bazyliki Ofiarowania NMP w domu rodzinnym papieża Jana Pawła II znajduje się muzeum dokumentujące życie i działalność kapłańską, a także związki papieża z Wadowicami.

Misją Muzeum jest upamiętnianie i upowszechnianie wiedzy na temat życia i nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II, którego pontyfikat i przesłanie zajmuje wyjątkowe miejsce w polskim dziedzictwie narodowym.

17 października 2018 roku przed Domem Rodzinnym Ojca Świętego Jana Pawła II ustawiono makietę, na której można zobaczyć ten dom oraz sąsiadującą z nim Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Autorem rzeźby jest Karol Badyna, profesor krakowskiej ASP :)

Jan Paweł II, do wadowiczanin, podczas pielgrzymki do rodzinnego miasta w czerwcu 1999 roku powiedział: „W tym mieście, w Wadowicach wszystko się zaczęło. I życie się zaczęło, i szkoła się zaczęła, i studia się zaczęły, i teatr się zaczął, i kapłaństwo się zaczęło.”

Myślę, że warto odwiedzić Wadowice, pospacerować śladami Jana Pawła II i zobaczyć jak obecnie pięknie jest w tym mieście :)

A na koniec spaceru, jak na łasucha przystało, zachęcam by wstąpić do jednej z licznych tam kawiarni i spróbować wadowickich, papieskich kremówek (nawet jeśli złośliwi twierdzą, że pochodzą one z Krakowa 😉

Krótszy niż w poprzednich latach, ale równie ciekawy wyjazd wakacyjny szczęśliwie dobiegł końca i moje wspominanie go tu na blogu również :) O czym opowiem w następnym wpisie jeszcze nie wiem, ale postaram się, by jego bohaterem było miejsce godne polecenia  :)

Pozdrowionka wakacyjne :) :) :)