156. Zamek Dunajec w Niedzicy

Witam serdecznie :) Poprzednio opowiadałam o ruinach Zamku Czorsztyńskiego, a teraz wspomnieniami wędruję na przeciwległą stronę Dunajca, gdzie nad skarpą jeziora wznosi się średniowieczny Zamek w Niedzicy :)

Zamek Dunajec znajduje się na prawym brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego we wsi Niedzica-Zamek, na obszarze Polskiego Spisza lub Zamagurza (Pieniny Spiskie).

Zamek został wzniesiony prawdopodobnie na początku XIV wieku przez braci Rykolfa i Kokosza Berzeviczów. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1325 roku. Rok później Kokosz Berzevicz został oskarżony o defraudację i odebrano mu wszelkie dobra spiskie. Król przekazał zamek w ręce Wilhelma Drugetha. Niedługo potem warownia wróciła jednak ponownie do rąk Brzeviczych. W tym czasie odnotowano oblężenie oraz napaść na zamek. W 1528 roku zamek oraz należące do niego ziemie przeszły w ręce króla – Jana Zapolya, który potem przekazał go Łaskim (Hieronimowi oraz jego synowi Olbrachtowi). Olbracht Łaski powszechnie znany ze złego prowadzenia, najpierw zamek zastawił po to by w konsekwencji sprzedać go. Tak Niedzica znalazła się w rękach Jerzego Horvatha. Ten przekształcił warownię w prawdziwą renesansową rezydencję. W tym czasie zamek był jednak znów oblegany, zdobywany i łupiony – w tym także przy użyciu armat. Przechodził z rąk do rąk aż w końcu znalazł się we władaniu (już po raz trzeci) Horvathów. Andreas Horvath mieszkał tu aż do swej śmierci. Został on zapamiętany przez historię przede wszystkim przez pryzmat hucznych zabaw, które urządzał na zamku. Być może to właśnie wówczas urządzono pierwszy spływ Przełomem Dunajca. Ostatnim właścicielem warowni przed I wojną światową był ród Salamonów. Po zakończeniu działań wojennych zamek Dunajec, pozostał co prawda nadal własnością Salamonów, ale znalazł się już na terytorium Polski. Od 1948 roku zamek przechodził prace restauracyjne w konsekwencji których został odbudowany i udostępniony do zwiedzania. (Źródło informacji: http://www.pieniny.net.pl)

Z zamkiem w Niedzicy los obszedł się łaskawiej niż z pobliskim zamkiem w Czorsztynie i do dzisiejszych czasów pozostał w nienaruszonym stanie. Obecnie właścicielem Zamku jest Stowarzyszenie Historyków Sztuki. Znajduje się tam Dom Pracy Twórczej, w którym wydzielono miejsce na restaurację i mały hotelik. Górne piętra Zamku to część muzealna.
(Źródło informacji: http://www.niedzica.pl )

Teraz przejdziemy do części muzealnej, gdzie można podziwiać meble i obrazy z różnych epok stylowych, z XVIII i XIX wieku :)

Zamek ten był plenerem wielu filmów. Od marca 1955 r. kręcono tutaj zdjęcia do filmu „Zemsta” na podstawie komedii Aleksandra Fredry z 16-letnią Beatą Tyszkiewicz w roli Klary. W 1967 r. w pomieszczeniach i najbliższej okolicy zamku powstał polski film wojenny „Zwariowana noc”, który został zrealizowany na podstawie powieści Natalii Rolleczek. W 1975 r. powstał na zamku film „Mazepa”, zrealizowany na podstawie dramatu Juliusza Słowackiego. Zamek był również miejscem realizacji zdjęć m.in. do seriali telewizyjnych „Janosik” oraz „Wakacje z duchami”. Obiekt jest również miejscem akcji w książce przygodowej Agi Paszkot „Ciotka, licho i niedzickie zamczycho”. W 2011 roku był też siódmym postojem w „The Amazing Race Australia 2”.
(Źródło informacji: https://pl.wikipedia.org)

Zamyślony rycerz ze zdjęcia hmmm… chyba wciąż na rolę swego życia czeka 😉

Wchodzimy do kolejnej komnaty, a tu proszę jaki poczęstunek już na nas czeka 😉

No niestety nie zawsze słodko bywa o czym możemy przekonać się również i podczas zwiedzania zamku zaglądając do sali tortur :(

Z niedzickim zamkiem wiąże się tajemnica tak zwanego testamentu Inków. W czasie konkwisty potomkowie możnych inkaskich rodów, aby ratować skarby zgromadzone przez swe ludy postanowili zatopić je w leżącym wysoko w Andach jeziorze Titicaca. Jeden z właścicieli zamku Niedzickiego – a dokładnie Sebastian Berzeviczy – ożenił się z inkaską księżniczką, z kolei ich córka wyszła za spadkobiercę inkaskiej królewskiej rodziny. Owocem tego małżeństwa był Antonio. Ten właśnie na terenie warowni ukrył testament, w którym zapisane były informacje o skarbie. W 1946 roku odkryto rzemienie, zawierające węzełkowe pismo Inków. Niestety treść znalezionego dokumentu do dziś jest nieznana. A skarb? Skarb prawdopodobnie nadal czeka na swojego odkrywcę, choć tych którzy próbują go znaleźć wcale nie brakuje. (Źródło informacji: http://www.pieniny.net.pl )

Zamek Dunajec w Niedzicy położony jest w bardzo malowniczym miejscu. Z tarasów widokowych zamku górnego można podziwiać wspaniałą panoramę okolicy – Jezioro Czorsztyńskie, ruiny zamku w Czorsztynie, Pieniny, a nawet Tatry :)

Poniżej widzimy Jezioro Czorsztyńskie pięknie otoczone górami :)

Kolejne spojrzenie pada w kierunku pobliskiej zapory na Jeziorze Czorsztyńskim :)

Z zamkiem niedzickim związanych jest kilka legend. Jedna dotyczy dębu, którego pień można zobaczyć przed zamkiem. W XVI w. okolica przeszła w ręce węgierskich magnatów Horvathów z Palocsy. Podobno byli oni bardzo srodzy dla ludu, więzienie zamkowe było pełne, a górale głodowali. Pewnego razu młody Jan Horvath, który wsławił się nakładaniem bardzo wysokich podatków na plebanów i więzieniem wielu z nich w zamku zobaczył na drodze Cygankę tasującą karty. Zaoferowała mu wróżbę, którą Horvath z niechęcią zgodził się wysłuchać. Cyganka powiedziała że dzielny jest jego ród ale okrutny, a jego zguba bliska. Rzuciła też na ziemię żołędzia i rzekła do Horvatha żeby chronił dębu który właśnie zasadziła bo od niego będzie zależał los jego rodu. Oburzony Horvath kazał pojmać i powiesić Cygankę ale ta zdążyła uciec. Nikt nie traktował wróżby poważnie do czasu aż w miejscu zakopania żołędzia nie zaczęła wyrastać łodyżka z listkami. Od tej pory miejsce to było chronione przez Horvathów. Przepowiednia sprawdziła się kilka wieków później. Gdy dąb usechł, ród Horvathów wymarł… (Źródło informacji: http://zamki.res.pl )

Więcej legend można przeczytać na stronie: http://www.zamkipolskie.net.pl/pages/zamki/niedzica/niedzica_legendy.htm, a tymczasem z zamku w Niedzicy oglądamy ruiny zwiedzanego już wcześniej zamku w Czorsztynie 😉

Oprócz zamku warto także zwiedzić dwa inne obiekty: spichlerz i wozownię.

W Wozowni można obejrzeć kilkanaście zabytkowych pojazdów konnych, sanki oraz akcesoria podróżne z lat 1900-1939 :)

I jeszcze jeden kadr z wozowni – urocza rodzinka już do podróży przygotowana 😉

U stóp Zamku Dunajec w Niedzicy znajduje się przystań. Warto podejść do niej i skusić się na rejs statkiem po wodach Jeziora Czorsztyńskiego.

Rejs statkiem „Harnaś” rozpoczyna się o pełnej godzinie i trwa około 50 minut. Na statku tym znajdują się dwa pokłady widokowe, toaleta oraz kawiarnia. Jednorazowo zabiera 130 osób. Z przyjemnością i my popłynęliśmy nim, więc teraz jeszcze króciutka relacja z tego rejsu :)

Podczas rejsu można podziwiać ruiny zamku w Czorsztynie, Zamek Dunajec w Niedzicy, Zaporę Wodną w Niedzicy, skansen na półwyspie Stylchen, Zielone Skałki, Pieniński Park Narodowy oraz wiele innych atrakcji zarówno architektonicznych jak i przyrodniczych :)

Wspaniale płynęło się „Harnasiem”, ale ciekawą atrakcją są także rejsy gondolą „Czorsztynianka”. Stanowią one rodzaj „wodnych taksówek”. Rejsy gondolami odbywają się codziennie na szlaku łączącym ruiny zamku Czorsztyńskiego z zamkiem w Niedzicy. Istnieje również możliwość wykupienia wycieczek dookoła jeziora (czas trwania 40 minut).

Na kolejnym zdjęciu pięknie prezentujące się ruiny zamku w Czorsztynie, a u ich stóp jedna z gondoli :)

To co miłe zazwyczaj szybko się kończy i nasze zwiedzanie z wody też już dobiega końca z miejsca w którym wyruszyliśmy, a więc z przystani u stóp niedzickiego zamku :)

My opuszczamy statek, a nowi zainteresowani rejsem już czekają, by rozpocząć go :)

Niedzicką zaporę widzieliśmy już z Zamku Niedzica, a także płynąc po Jeziorze Czorsztyńskim – teraz nadszedł czas by po niej pospacerować 😉

Na zdjęciu kanał przelewowy zapory (widok z mostku na koronie).

Budowę zapory rozpoczęto w 1975. W latach 80. i 90. XX wieku spotykała się ona z ostrymi protestami ekologów. Realizację zapory, zbiornika oraz elektrowni zakończono w 1997.
Zapora Niedzica jest najwyższą w Polsce zaporą ziemną z centralnym uszczelnieniem glinowym. Jej wysokość maksymalna od chodnika galerii wynosi 56 m. Długość zapory wynosi 404 m. Korona budowli ma szerokość 7 m i jest udostępniana do ruchu pieszych oraz przejazdu pojazdów obsługi. (Źródło informacji: http://pl.wikipedia.org)

Poniżej widok z Zapory Niedzica na Zamek Dunajec ( w tle można wypatrzeć Zamek Czorsztyn) :)

I to był już ostatni kadr z tego malowniczego miejsca w Pieninach. Z pewnością warto odwiedzić te tereny, zwiedzić Zamek Dunajec w Niedzicy, ruiny Zamku Czorsztyńskiego, pospacerować po Zaporze Wodnej w Niedzicy, a także zafundować sobie rejs statkiem po wodach Jeziora Czorsztyńskiego. Będąc tam warto również udać się do Rodzinnego Parku Rozrywki Spiska Kraina. To miejsce też odwiedziliśmy i foto relację z pobytu w nim planuję przygotować, ale chyba dopiero zimą 😉 Nowa tatrzańska wyprawa za mną i mnóstwo nowych  zdjęć z niej czeka, więc teraz w pierwszej kolejności na tym się skupię i o tym kolejne wpisy przygotuję :) Zapraszam :)

POZDRAWIAM GORĄCO i nadal wakacyjnie :) :) :)