175. Rejs po Jeziorze Rożnowskim

Witam :) Pięknie było w słowackiej Lewoczy, a teraz powspominam inne piękne miejsce, ale już w Polsce i bardzo przyjemny rejs po Jeziorze Rożnowskim :)

Samochodem dojechaliśmy do Rożnowa i zaparkowaliśmy niedaleko zapory :)

Rożnów znajduje się w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Gródek nad Dunajcem. Leży na terenie Pogórza Rożnowskiego, nad Jeziorem Rożnowskim, które swoje nazwy wzięły właśnie od tej miejscowości.

Rożnów to miejscowość atrakcyjna turystycznie, z wieloma zabytkami architektury, jak również świetna baza turystyczna z dużą liczbą miejsc noclegowych. Znajduje się tutaj także kąpielisko oraz przystań jachtowa.

Z przystani w Rożnowie w rejs po Jeziorze Rożnowskim popłynęliśmy statkiem wycieczkowym „Rak”. Gdy pogoda dopisuje i słonko świeci, to przyjemnie się płynie i podziwia widoki ze statku :)

Jezioro Rożnowskie powstało w wyniku spiętrzenia wód Dunajca na 80. km rzeki, w obrębie Pogórza Rożnowskiego. Położone jest na terenie powiatu nowosądeckiego, ok. 12 km na północ od Nowego Sącza, pomiędzy Kurowem i Rożnowem. Dolina Dunajca tworzy na tym odcinku przełom, który od zachodu ograniczony jest Pasmem Łososińskim Beskidu Wyspowego, natomiast od wschodu wzniesieniami Pogórza Rożnowskiego. (Źródło informacji: http://pl.wikipedia.org/ )

Jezioro Rożnowskie zarysem przypomina nieregularne „S”,a jego kształt uwarunkowany jest morfologią doliny Dunajca. Liczy od 18 do 20 km długości, zależnie od stanu wody oraz średnio 1 km szerokości. Tylko w niektórych miejscach szerokość osiąga 2 km. Głębokość zbiornika zmienia się również w zależności od stanu wody – koło zapory wynosi około 30 m, a w południowej części przy niskich stanach wody tworzą się płycizny i muliska. Cały zbiornik liczy od 16 do 20 km kwadratowych powierzchni. Silnie rozwiniętą linię brzegową cechują liczne półwyspy oraz zatoczki znajdujące się u ujścia potoków wpadających do Dunajca. Utworzono tu liczne plaże, ośrodki wypoczynkowe i letniskowe oraz wypożyczalnie sprzętu pływającego, a więc można uprawiać sporty wodne, wędkować, wybrać się na spacer lub wycieczkę rowerową. (Źródło informacji: http://pl.wikipedia.org/ )

Statkiem „Rak” można wybrać się w rejs wokół tzw. „Małpiej Wyspy” do Gródka nad Dunajcem lub długim Szlakiem Żeglugowym, gdzie rejs trwa nawet 3 godziny z przerwą w Znamirowicach. My wybraliśmy opcję pierwszą i jak widać na zdjęciu jesteśmy już niedaleko „Małpiej Wyspy” :)

Na kolejnym zdjęciu szczyt góry Grodzisko, czyli tzw. „Małpia Wyspa” na Jeziorze Rożnowskim :) Swoją drogą to ciekawe czy ktoś kiedykolwiek na tej wyspie widział choćby jedną prawdziwą małpę 😉

To wyspa z historią… prawdopodobnie w pierwszej połowie XIV wieku wzniesiono tu zamek rycerski, który uległ zniszczeniu zapewne na przełomie XIV i XV wieku. Skromne szczątki murów zamkowych znajdowały się na szczycie wzgórza jeszcze na początku XX wieku.

Pięknie wyspa tonie w zieleni, ale niestety nie da się tam wejść ponieważ utworzono Rezerwat Przyrody.

Między Gródkiem nad Dunajcem, a Rożnowem kursuje również statek wycieczkowy „Jaskółka” i właśnie się z nim mijamy :)

Jezioro Rożnowskie wraz z Jeziorem Czchowskim tworzy zespół zbiorników wodnych Rożnów-Czchów. Podstawowe funkcje zespołu zbiorników to:
– przeciwpowodziowa (polega na wyrównaniu przepływów i ochronie dna dolin przed powodziami, zmniejszenie fali powodziowej Dunajca i Wisły),
– energetyczna (wykorzystanie wody do produkcji energii elektrycznej oraz regulowanie dobowych wahań przepływów, wywołanych pracą elektrowni Rożnów),
– zaopatrzenia w wodę,
– rekreacyjna i turystyczna,
– żeglugowa (wyrównując przepływy zbiorniki umożliwiają spływ na Dunajcu i żeglugę na Wiśle poniżej ujścia Dunajca). (Źródło informacji: http://pl.wikipedia.org/ )

Powróciliśmy do przystani w Rożnowie i zacumowany statek czeka już na kolejnych pasażerów :)

Wypoczynek nad Jeziorem Rożnowskim może być udany, zwłaszcza dla amatorów sportów wodnych, więc polecam to miejsce na wakacyjny, letni relaks :)

POZDRAWIAM SERDECZNIE :) :) :)