3. Okiennik Wielki

” Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie”- chyba każdy zna to powiedzenie.

Ja wbrew niemu postanowiłam właśnie poznać to “swoje” i “pochwalić” ….i  w tym to celu wybrałam się na pobliską mi Jurę Krakowsko- Częstochowską. Pięknych miejsc tu sporo- w wielu z nich już byłam kilkakrotnie, w innych tylko raz, a są też  i takie, w których jeszcze nigdy nie byłam. I takim właśnie miejscem był dla mnie do niedawna Okiennik Wielki.

Okiennik Wielki  właściwie znajduje się na gruntach wsi Piaseczno( niedaleko Zawiercia w woj śląskim ), ale potocznie zwie się go Okiennikiem Skarżyckim, gdyż faktycznie jest położony najbliżej tej miejscowości.

Okiennik Wielki to wyniosła i zarazem jedna z najpiękniejszych na Jurze skał jak również jedno z najbardziej ulubionych miejsc do uprawiania wspinaczki skałkowej. Koło szczytu Okiennik przebity jest charakterystycznym ok. 7 metrowym tunelem o średnicy ok. 5 metrów, który jest wymienianym w nazwie skały oknem.

Kolejne ujęcie Okiennika Wielkiego ………….tym razem z innej strony i w nieco groźniejszej odsłonie:

Jak już wspominałam jest to jedno z ulubionych miejsc do uprawiania wspinaczki skałkowej na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej.

Miałam to szczęście będąc tam, podziwiać te zmagania człowieka ze skałą ( a to zdjęcie jest tego niezbitym dowodem ) i możecie mi wierzyć, że byłam pod wielkim wrażeniem :

I jeszcze jedna UWAGA dla zwiedzających:

Wejście do okna jest niebezpieczne! Należy uważać również, aby nie podchodzić zbyt blisko krawędzi skał. Odsłonięty teren na którym znajduje się skała powoduje, że często wieją tu silne wiatry mogące śmiałków strącić w kilkudziesięciometrową przepaść.

Wyjaśnię jeszcze, że Okiennik Wielki to nie tylko pojedyncza skała, ale cała grupa skał      ( z tym, że ta posiadająca charakterystyczne okno jest najbardziej rozpoznawalna ). Korzystając z pięknej pogody- spragniona nowych zdjęć obeszłam go z każdej strony i dokładnie obfotografowałam :

Kolejne ujęcie:

I jeszcze jedno- już ostatnie:

Ponieważ ( jak już wspominałam) to był wyjątkowo piękny- słoneczny dzień  szkoda było zbyt szybko wracać do domu i dlatego podjechałam samochodem w jeszcze jedno pobliskie i równie atrakcyjne miejsce …….ale o tym to już opowiem Wam następnym razem.

ZACHĘCAM  GORĄCO  DO  POZNAWANIA  JURY KRAKOWSKO- CZĘSTOCHOWSKIEJ !!!!!!

~~ ***~~ POZDRAWIAM ~~***~~

Wpis archiwalny – maj 2010