2. Zamek w Siewierzu

” Długi Majowy Weekend ” nadciąga wielkimi krokami, a więc zachęcając do aktywności w tych dniach przedstawiam tu na moim blogu pierwsze miejsce, do zwiedzenia którego chciałabym gorąco zachęcić – ZAMEK W SIEWIERZU  :)

To może na początek troszkę historii : Zbudowany przez księcia cieszyńskiego Jana w XIV w. na planie nieregularnym. Umocniony w XV w. Przebudowany i rozbudowany przez biskupów krakowskich w ciągu XVI w. Posiadał trzykondygnacjowe skrzydła otaczające dziedziniec, sześcioboczną wieżę i fosę. Był miejscem sądów biskupich. W 1655 r. przebywał w nim Stefan Czarniecki. W czasie rozbiorów najpierw w rękach Austrii następnie Rosji. Opuszczony w XIX w. Zachowały się kamienno-ceglane mury zamku z elementami architektury gotyckiej i renesansowej oraz wieża.

Tak się składa, że do tego zamku mam bardzo blisko i odwiedzam go regularnie 2-3 razy w roku, a obecnie nie pracując mam na to jeszcze więcej czasu.

Zamek przez wiele lat stał i niszczał, ale na szczęście dzięki inicjatywie wielu ludzi i funduszom gminnym i unijnym ruszyły tam intensywne prace remontowe i renowacyjne. Sama się dziwię jakich prac tam dokonano………….a to jeszcze nie koniec.

Tak wyglądał zamek jesienią zeszłego roku…………właśnie podczas tych intensywnych prac remontowych i renowacyjnych :

A tu kolejne ujęcia jego aktualnego wyglądu :

Będąc tam obowiązkowo należy zwiedzić go zarówno z zewnątrz jak i w środku…………..i tu pojawia się pewien problem, bo póki co nie ma jeszcze ustalonych konkretnych godzin otwarcia ( ale już wkrótce powinno to się zmienić i każdy będzie mógł wejść do środka).  Zazwyczaj jednak w niedzielę i święta przychodzi tam ktoś i otwiera go dla turystów …………..w tej kwestii nie pozostaje więc nic innego jak tylko liczyć na własne szczęście. Obiecuję, że jak tylko dowiem się coś więcej na temat godzin otwarcia to wzbogacę ten wpis o te informacje.

Dodam jeszcze, że prace remontowe w Siewierzu nie ograniczyły się jedynie do zamku, ale w zeszłym roku przebudowano również rynek………….na którym powstały dwa nowe pomniki i fontanna. Pierwszy z nich ( zdjęcia jeszcze nie zrobiłam ) stoi w miejscu nieistniejącego już ratusza i ma przypominać o jego istnieniu, a drugi to tzw Panny Siewierskie- zaprojektowany i wykonany z brązu przez młodych, utalentowanych artystów krakowskich. Jest to takie nawiązanie do znanej piosenki Zespołu Śląsk “…od Siewierza jechał wóz , malowane panny wiózł…”, która rozsławia Siewierz.

Tak wyglądały Panny Siewierskie wraz ze świątecznie udekorowaną fontanną w grudniu zeszłego roku :

A to jeszcze raz fontanna :

Czyż nie jest ona piękna???

Jako stała bywalczyni Siewierza zdradzę Wam, że zwiedzając go koniecznie należy wybrać się na tamtejsze lody i zakupić sobie pyszny siewierski chleb.

Rozpoczynając ten wpis kilka dni temu chciałam wszystkich zachęcić do odwiedzenia i zwiedzenia Siewierza…………i sama znowu się tam dzisiaj wybrałam ( 2 maja ) . Tym razem jednak w konkretnym celu tzn. na uroczyste otwarcie rynku po rewitalizacji. Najpierw była przemowa Burmistrza pod wspomnianym pomnikiem Panien Siewierskich i przecięcie symbolicznej wstęgi, a następnie cały pochód przeszedł pod zamek, gdzie na błoniach odbył się występ Zespołu Śląsk. Mnie osobiście bardzo się podobał i mimo, że na co dzień słucham innych klimatów, to była dla mnie prawdziwa uczta duchowa. Na tychże błoniach przed zamkiem często odbywają się różne koncerty, Dni Siewierza, czy tak jak teraz majówka.

GORĄCO  ZACHĘCAM  DO  ODWIEDZENIA  SIEWIERZA

ORAZ  MIŁEGO- SŁONECZNEGO WEEKENDU MAJOWEGO ŻYCZĘ !!!!!!! :)

Wpis archiwalny – maj 2010