71. Wiosna się zbliża!

Wiosna zbliża się wielkimi krokami! Wraz z nadejściem wiosny przyroda budzi się do życia, dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze, słoneczko świeci, ptaki radośnie śpiewają i my również „budzimy się z zimowego snu”. Spacery, nordic walking, rolki, wycieczki rowerowe i samochodowe – nasza aktywność wzrasta i częściej myślimy też o tym, by wolny czas spędzać na łonie natury, w plenerze.

Nieformalnie nazwane „zimową stolicą Polski” – Zakopane jest w okresie zimowym tłumnie odwiedzane przez narciarzy i snowboardzistów, ale nie tylko w zimie jest tam tłoczno. Wraz z nadejściem wiosny do Zakopanego przyjeżdża mnóstwo spacerowiczów i miłośników wędrówek wysokogórskich.
To obecnie leżące w województwie małopolskim miasto, jest drugim co do wielkości po Nowym Targu miastem Podhala. Zakopane jest największym ośrodkiem miejskim w bezpośrednim otoczeniu Tatr, w jego granicach administracyjnych znajduje się znaczna część Tatrzańskiego Parku Narodowego, jest więc ono doskonałą bazą wypadową w góry. Szlaki turystyczne posiadają tu różne stopnie trudności, począwszy od bardzo łatwych aż po trudne, ubezpieczone łańcuchami, drabinkami i klamrami. Będąc z dziećmi jednak najlepiej wybrać się do którejś z dolinek reglowych, tam można poruszać się również z wózkiem.
Sięgając do historii Zakopane powstało jako osada na miejscu sezonowych osad pasterskich. Rozkwit rozpoczął się w drugiej połowie XIX w., kiedy to właściwości klimatyczne Zakopanego zaczął popularyzować Tytus Chałubiński. W 1873 r. zawiązało się Towarzystwo Tatrzańskie, a w 1900 r. powołany został Związek Przyjaciół Zakopanego.
Do najsławniejszych zabytków zaliczane są: barokowy drewniany kościółek obok Cmentarza Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku, góralska zabudowa drewniana oraz budowle w stylu zakopiańskim.
W mieście działają liczne muzea i galerie sztuki, odbywa się wiele imprez plenerowych. Rokrocznie na Wielkiej Krokwi odbywa się Puchar Świata w skokach narciarskich, rozgrywane były mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym i alpejskim, a także wiele innych konkursów.
Liczne sanatoria, domy wypoczynkowe, hotele oraz duża baza noclegowa dodatkowo czynią z Zakopanego miejscowość atrakcyjną dla turystów. Warto wspomnieć, że doskonale rozwinięta jest tu również sieć gastronomiczna.

Przyroda, piękne widoki, świeże powietrze, ciekawe trasy rowerowe i górskie szlaki turystyczne – Zakopane to jedno z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc na mapie Polski i idealne miejsce dla osób lubiących aktywny wypoczynek. Planując wiosenny wyjazd z pewnością warto wziąć to pod uwagę.