54. „Cudze chwalicie, swego nie znacie…”

Czas nieubłaganie biegnie do przodu – sezon turystyczny 2012 powoli dobiega końca. W związku z tym czas na pierwsze podsumowania. Według ekspertów będzie rekordowym pod względem liczby upadłości biur podróży. Tego lata legł w gruzach mit, że największe biura są odporne na tego typu problemy. Wielu polskich turystów straciło możliwość spędzenia wakacji w egzotycznych krajach. Poszkodowani jeszcze długo będą walczyli o wypłacenie odszkodowań wynikających z umów gwarancji ubezpieczeniowych. A ile osób przeżyło traumę na obcej ziemi i tego już żadne pieniądze nie są w stanie wynagrodzić. W związku z zaistniałą sytuacją, w obawie o wiarygodność finansową touroperatorów większa niż zwykle liczba Polaków zdecydowała się tegoroczne wakacje spędzić na terenie kraju.

Polska jest krajem bardzo urozmaiconym geograficznie i turystycznie i z pewnością każdy znajdzie w nim coś atrakcyjnego dla siebie. Mamy malownicze wybrzeże, liczne pasma górskie, mnóstwo jezior i różnego typu zbiorników wodnych, rzeki, wodospady, pustynie, piękne miasta, miasteczka i wsie.                                                                                Jednym z najpiękniejszych polskich miast jest z pewnością jest Toruń. Obecnie znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim. Leży nad Wisłą i Drwęcą. To duży ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy. Toruń jest jednym z najstarszych miast polskich. Od 1992 jest siedzibą kurii diecezji toruńskiej. W 1997 toruński zespół staromiejski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, a od 2004 jest ogólnopolską siedzibą Ligi Polskich Miast UNESCO. W plebiscycie Rzeczpospolitej w 2007 r. Toruńska Starówka została uznana za jeden z siedmiu cudów Polski. Turystów zachwyca Ratusz Staromiejski, zabytkowe kamieniczki, ruiny zamku krzyżackiego, Pomnik Mikołaja Kopernika, Dwór Artusa, liczne kościoły i mosty. W Toruniu działa kilkanaście kin i teatrów, muzeów i galerii, a także kilkadziesiąt różnorodnych festiwali. Dzięki tym wszystkim instytucjom, a także organizowanym często imprezom życie kulturalne w Toruniu kwitnie. Sezon Turystyczny 2012 zainaugurowała 29 kwietnia na Bulwarze Filadelfijskim impreza pod hasłem „Przystanek Wisła”.                                       W mieście tym doskonale rozwinięta jest również sieć gastronomiczna i hotelarska. Hotele toruńskie gwarantują swoim gościom komfortowe warunki i usługi na najwyższym poziomie.                                                                                                    Warto dodać, że Toruń zalicza się do najbardziej zielonych miast w Polsce. Znajduje się tu aż kilkanaście parków. Największymi terenami rekreacyjnymi są: Barbarka i Błonia Wisły. Ponadto znajduje się tu najstarszy w Polsce Ogród Zoobotaniczny.

Planując przyszłoroczne wakacje warto wziąć pod uwagę znane powiedzenie „cudze chwalicie, swego nie znacie…” i wyruszyć na odkrywanie uroków  Polski – kraju pięknego i bardzo atrakcyjnego turystycznie.

POZDRAWIAM SERDECZNIE :) :) :)