112. Zabytkowa Huta Żelaza i Pałac Odrowążów w Chlewiskach

Niedaleko Szydłowca, w województwie mazowieckim, w powiecie szydłowieckim, w gminie Chlewiska leży wieś Chlewiska. Odwiedziłam ją niedawno i teraz pokażę kilka zdjęć przedstawiających zabytkową hutę żelaza z instalacją gichtociągową oraz zabytkowy dwór :)

Na pierwszym zdjęciu Zabytkowa Huta Żelaza w Chlewiskach :)

Huta żelaza w Chlewiskach powstała w latach 1890-1892. Początkowo należała do rodziny Platerów, a następnie do Spółki Akcyjnej Handlowo-Przemysłowej \”Elibor\”. W 1939 roku została oddana w dzierżawę Hucie Pokój z Rudy Śląskiej, która prowadziła tam produkcję tylko do 1940 roku. Po II wojnie światowej częściowo wznowiono produkcję, natomiast już w 1960 roku zakład przejęło Muzeum Techniki NOT w Warszawie.
W muzeum prezentowany jest system wielkopiecowy, opalany węglem drzewnym, w skład którego wchodzą – oprócz pieca – wieża wyciągowa o napędzie wodnym, dwie dmuchawy leżące, dwa komplety nagrzewnic rekuperatorowych, odpylacz i trzy prażaki rudy. Co ciekawe był to ostatni piec hutniczy w Europie, który był opalany węglem drzewnym. ( Źródło informacji: http://pl.wikipedia.org )

Oprócz wyposażenia huty, w obiekcie prezentowane są różne wystawy. Jedną z nich jest wystawa motoryzacyjna, w ramach której prezentowane są samochody i motocykle zarówno przedwojenne (m.in. polski Fiat 508, Tatra 57, Citroen BL 11), jak i powojenne (m.in. prototyp Syreny, Warszawa 223 kombi, SFM Junak M10, SHL M04).

W Zabytkowej Hucie Żelaza w Chlewiskach można również zobaczyć wystawę maszyn do obróbki metali: frezarek, wiertarek, pras śrubowych, w części pochodzących z dawnego warszawskiego Zakładu Platerniczego Norblinów. Niektóre z urządzeń wyprodukowano w polskich firmach: Zakładach Cegielskiego w Poznaniu, warszawskiej Fabryce Karabinów oraz łódzkim Towarzystwie John, Krebs & Co; reszta pochodzi z zagranicy :)

Ciekawa jest również wystawa prezentująca warsztaty rzemieślnicze: krawiecki i szewski :)

Na kolejnym zdjęciu piękna kolekcja maszyn do szycia :)

Z pewnością warto zwiedzić tą zabytkową hutę i zapoznać się z jej historią oraz funkcjonowaniem :)

Będąc w Chlewiskach trzeba również zobaczyć Pałac Odrowążów, który obecnie wchodzi w skład kompleksu hotelowego Manor House SPA ****

Historia Chlewisk sięga XII w. kiedy to pierwszym właścicielem drewnianego grodu był Piotr Dunin herbu Łabędź. Następnie około 1360 r. właścicielami majątku ziemskiego została rodzina Odrowążów. Otrzymali oni dla Chlewisk przywilej lokacyjny od króla Kazimierza Wielkiego za zasługi dla kraju. Z czasem przejęli oni nazwisko Chlewiccy. W tym okresie wznieśli pierwszą murowaną rezydencję.
W 1605 r. Wawrzyniec Chlewicki przebudował obiekt i wzniósł zamek. Właściciel zamku Mikołaj Chlewicki w okresie „potopu szwedzkiego” był dowódcą eskorty Jana Kazimierza podczas jego ewakuacji na Śląsk. Chlewiccy posiadaniu zamku i okolicznych dóbr ziemskich byli do 1661 r. W XVIII w. majątek ziemski przeszedł w ręce braci Józefa i Aleksandra Podkańskich, a od 1801 r. właścicielami została rodzina Sołtyków. W tym okresie zamek został przebudowany na rezydencję pałacową.
W 1831 r. został skonfiskowany przez rząd carski za udział generała Romana Sołtyka w powstaniu listopadowym. W 1895 r. Chlewiska zostały własnością Ludwika Bloer-Platera, znanego przedsiębiorcy, po jego śmierci dobra ziemskie dziedziczyli jego synowie.
(Źródło informacji: http://www.polskaniezwykla.pl )

W 1999 r. właścicielem zespołu pałacowo-parkowego została firma Manor Hous, która w obiekcie stworzyła ośrodek wypoczynkowo-szkoleniowy.

W skład kompleksu hotelowego Manor House SPA wchodzi: pięciogwiazdkowy Pałac Odrowążów z XV wieku, czterogwiazdkowe Stajnia Platera z XIX wieku i Termy Zamkowe z pierwszym w Polsce idealnym dla alergików basenem bez chloru z krystaliczną ożywioną wodą Grandera i jonami srebra.

Plan całego kompleksu pałacowo-parkowego na zdjęciu poniżej :)

Hotel Manor House SPA proponuje swoim Gościom bardzo bogatą ofertę Wellness&SPA. Goście w ramach pobytów SPA korzystają m.in. z: seansów w chacie solnej z halogeneratorem solnym, rowerów, sali fitness, outdoor fitness, sprzętu Nordic Walking , wędkowania w przypałacowych stawach, bilardu, minigolfa oraz z sobotnich terapeutycznych koncertów na gongi tybetańskie. Dla miłośników hipiki – własna stadnina koni i kryta ujeżdżalnia 800 m2.

25 grudnia 2012 w Pałacu wybuchł pożar. Na szczęście nikomu nic się nie stało, spłonęło tylko poddasze i dach jednego skrzydła Pałacu Odrowążów. Akcja straży pożarnej trwała cały dzień. Strażacy zdołali ochronić pozostałe kondygnacje przed rozprzestrzenieniem się ognia. Obecnie po tej tragedii nie ma już śladów, a odnowiony Pałac prezentuje się wspaniale :)

Zadbany przypałacowy park również zachwyca i sprzyja spacerowaniu oraz organizacji imprez plenerowych :)

Zdjęcia pochodzą z 29 marca 2015 – teraz, gdy drzewa się zazieleniły z pewnością jest tam jeszcze piękniej :)

I jeszcze raz przypałacowy park 😉

XIX wieczna Stajnia Platera obecnie prezentuje się tak, jak na zdjęciu poniżej :)

I ostatni już kadr z tego miejsca :) Zarówno pałac, jak i jego otoczenie bardzo mi się spodobały :) Zdaję sobie sprawę, że mało kogo stać na korzystanie z oferty Manor House SPA ****, ale mimo wszystko dobrze, że dzięki tej firmie pałac jest zadbany i nie niszczeje, jak niestety wiele innych pałaców i zamków w naszym kraju.

Wpis i zarazem relacja z wycieczki autokarowej do Szydłowca (poprzedni wpis) i Chlewisk dobiega końca. Cieszę się, gdy kolejne nowe i ciekawe miejsca mogę odwiedzić i obfotografować :) Niestety czasu mi brakuje, by wszystkie wyjazdy tu opisywać i dlatego opisuję tylko niektóre. Może kiedyś w przyszłości pouzupełniam braki, bo fotki na kompie, niczym skarby w sejfie czekają 😉

POZDRAWIAM CIEPLUTKO :) :) :)