162. Muzeum Wsi Orawskiej (słow. Múzeum oravskej dediny)

Witam wiosennie :) :) :)

Zdobycie Siwego Wierchu wymagało pewnego wysiłku, więc teraz w ramach odpoczynku i regeneracji przed kolejnym tatrzańskim szlakiem zapraszam na powolny spacerek i zwiedzanie Muzeum Wsi Orawskiej (słow. Múzeum oravskej dediny) :)

Muzeum Wsi Orawskiej usytuowane jest na Słowacji na Polanie Brestowej, około 3 km na wschód od Zuberca, przy drodze do Zwierówki, u wylotu Doliny Zuberskiej :)

Wszystkie znajdujące się w tym skansenie budynki pierwotnie rozsiane były po całej Orawie.

Większość znajdujących się tu budynków została zakupiona, rozmontowana, przewieziona do skansenu i ponownie zmontowana. Niektóre domy wybudowano jako kopie oryginalnych budowli.

W skansenie, którego kamień węgielny położono w 1967 roku, usytuowano od tego czasu kilkadziesiąt obiektów architektonicznych, w tym zrębowe chaty ludowe, budynki sakralne, ziemiańskie dworki oraz zabudowania gospodarcze. (Źródło informacji: http://pl.wikipedia.org)

Muzeum zajmuje obszar około 20 ha :)

Skansen dzieli się na kilka części: Rynek Dolnoorawski, Ulica Zamagurská, Góralskie Łazy, Cmentarz i kościół oraz Młynisko :)

Przyjemnie jest usiąść na ławeczce i odpocząć chłonąc atmosferę tego miejsca :)

Kilka ciekawszych, okazałych i luźno usytuowanych budynków należących do Rynku Dolnoorawskiego już pokazałam, a teraz zwiedzimy sobie Ulicę Zamagurską :)

Chaty z zewnątrz pięknie się prezentują, ale wewnątrz jest równie pięknie i ciekawie, a zwłaszcza w domach zamieszkałych dawniej przez bogatych orawskich gospodarzy :)

Ulica Zamagurská z domami i budynkami gospodarczymi zamożnych i średnich rolników reprezentuje charakterystyczną strukturę wsi orawskiej.

I kolejne ciekawe wnętrze jednej z chat na Ulicy Zamagurskiej :)

Skanseny przyciągają niezwykłym klimatem dawnych lat i budzą chęć, by zobaczyć jak dawniej się żyło :)

Przez skansen przepływa Zimny Potok (Studený potok). Nad nim położone są warsztaty rzemieślnicze takie jak młyn, tartak czy folusz (budynek lub pomieszczenie, w którym mieści się folusz – maszyna do obróbki (folowania) sukna.

I jeszcze jeden kadr znad potoku :)

W orawskim skansenie, podobnie jak i w wielu innych, można także poczuć się jak uczeń i zobaczyć w jakich warunkach dawniej uczono się 😉

Część skansenu zwana Góralskie Łazy charakteryzuje najuboższą część Orawy, położoną na południowo-wschodnich zboczach Beskidów Orawskich.

I kolejny muzealny obiekt, z tej najuboższej części Orawy, który uwieczniłam na zdjęciu :)

Jednym z najciekawszych obiektów w skansenie jest stojący na wzgórzu drewniany Kościół św. Elżbiety z Zábreža :)

Drewniany Kościół św. Elżbiety z Zábreža został zbudowany w XV wieku. W środku uwagę przyciąga malowany sufit i zabytkowe organy z ręcznym miechem.

Taka architektura bardzo dobrze komponuje się z otaczającą przyrodą i górskim krajobrazem :)

W muzeum regularnie odbywają się wystawy etnograficzne, a w sierpniu organizowany jest tu międzynarodowy Festiwal Folkloru pod Rohaczami (Podroháčske folklórne slávnosti).

W skansenie również prezentują, a także sprzedają swoje wyroby rzemieślnicy ludowi :)

Dla zainteresowanych zwiedzaniem udostępniam godziny otwarcia oraz cennik :)

Godziny otwarcia:
* czerwiec
poniedziałek-niedziela: 08:00-17:00
* lipiec-sierpień
poniedziałek-niedziela: 08:00-18:00
* wrzesień
poniedziałek-niedziela: 08:00-17:00
* październik-maj
wtorek-niedziela: 08:00-15:30

Bilety wstępu:
Dorośli: 4 euro
Bilet ulgowy (studenci i emeryci): 3 euro
Dzieci (6-18 lat) i niepełnosprawni: 2 euro

Pięknie, ciekawie i przyjemnie jest w tym skansenie i jeszcze długo mogłabym pokazywać zdjęcia w nim zrobione, ale w kolejce czekają nowe miejsca do zaprezentowania, więc kończę już i tradycyjnie zapraszam do czytania nowego wpisu :)

POZDROWIONKA :) :) :)