Nowy wpis i po raz pierwszy na moim blogu kadry z województwa łódzkiego
Tym razem to jesienne wspomnienia, gdyż wycieczka ta miała miejsce dokładnie 5 października 2014. Program niezwykle ciekawy – pierwszy jego punkt to Pałac Biskupów Kujawskich w Wolborzu, następnie zwiedzanie zamku oraz spacer po Piotrkowie Trybunalskim z przewodnikiem, a na koniec zespół klasztorny opactwa cysterskiego w Sulejowie w Podklasztorzu.
Dzisiaj pokażę Pałac Biskupów Kujawskich w Wolborzu oraz kilka zdjęć z Piotrkowa Trybunalskiego, a o opactwie cysterskim w Podklasztorzu opowiem w kolejnym wpisie
Pałac w Wolborzu należy do najwspanialszych rezydencji późnego baroku w kraju. Budowę nowej siedziby biskupów rozpoczęto w roku 1768, czyli dwa lata po pożarze starej warowni. Inicjatorem przedsięwzięcia był biskup Antoni Ostrowski, a architektem Włoch Franciszek Placidi. Prace ukończono w roku 1773.
Pałac jest budowlą dwukondygnacyjną, wzniesioną na planie prostokąta. Fasada frontowa posiada trzy ryzality o zaokrąglonych narożnikach. Elewacje rozczłonkowane są jońskimi pilastrami, oraz zwieńczone półkolistymi i trójkątnymi szczytami. Całość wieńczy czterospadowy dach z mansardowymi oknami.
Do zespołu pałacowego, oprócz głównego budynku, należą: dwie oficyny z opilastrowanymi elewacjami, kordegarda, obiekty gospodarcze, oraz park barokowy na planie prostokąta z parterem ogrodowym, oraz tarasami i długim kanałem na osi. Dawniej oficyny były połączone z pałacem galeriami kolumnowymi. Założenie tworzy typowe barokowe cour d’honeur.
Po rozbiorach Polski, miasto mocno podupadło i wraz z pałacem przejął je skarb państwa. Biskupi użytkowali pałac do roku 1818. W roku 1832 rezydencje zmieniono w koszary wojskowe. Po odzyskaniu niepodległości umieszczono tu Junackie Hufce Pracy. Zabytek w roku 1918 został zniszczony. Odbudowa trwała przez 20 lat. Po drugiej wojnie światowej, w czasach PRL-u ,w pałacu zorganizowano Liceum Ogólnokształcące, potem Dom Dziecka, Liceum Pedagogiczne, a w 1967 r. Technikum Mechanizacji Rolnictwa, przekształcone następnie w Zespół Szkół Mechanizacji Rolnictwa.
(Źródło informacji: http://www.zamkilodzkie.pl)
W roku 1960, w 550 rocznicę wymarszu wojsk króla Jagiełły z Wolborza do Grunwaldu, przed pałacem odsłonięty został Pomnik Czynu Grunwaldzkiego „Dwa Miecze” autorstwa Stefana Weymana.
Opowiadając o tym miejscu warto wspomnieć, że w roku 1969 w pałacu i okolicy nakręcono większość scen do filmu „Rzeczpospolita babska”.
Na kolejnym zdjęciu pałac fotografowany od strony parku (od wschodu).
Z dojazdem do pałacu raczej nie ma problemu, gdyż znajduje się on w Wolborzu zaraz przy trasie Tomaszów – Piotrków Trybunalski i jest dobrze widoczny
Kolejny punkt programu to ku mojej wielkiej radości Piotrków Trybunalski – miasto, które już od dawna chciałam zobaczyć Radość była tym większa, że tego dnia pogoda wspaniale dopisała, więc bardzo miło spacerowało się uliczkami Piotrkowa
Piotrków Trybunalski to miasto w centralnej Polsce, położone na zachodzie Równiny Piotrkowskiej. Drugie pod względem wielkości miasto w województwie łódzkim i 48. w Polsce.
Na szczególną uwagę zasługuje Stare miasto – staromiejski układ urbanistyczny, który sięga początkami średniowiecznej lokacji, zabudowa jest znacznie późniejsza. W obrębie rynku można obejrzeć ok. 142 kamienic o ciekawej architekturze. Po pożarze w 1835 r. przebudowano domy w stylu klasycystycznym. Wewnątrz niektórych zachowały się sklepienia kolebkowe, ślady podcieni, sklepione piwnice, sienie i belkowane stropy.
Na zdjęciu kolejny fragment Rynku
Na następnym zdjęciu Kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Piotrkowie Trybunalskim. To barokowy kościół ojców bernardynów usytuowany przy ulicy Słowackiego 2 na Starym Mieście.
Bernardyni znani byli w Piotrkowie za sprawą kwestarzy z Warty, którzy w latach 1570-1600 przybywali tu głosić kazania i zbierać ofiary pieniężne. Prowincjał bernardynów w latach 1623-1626 ojciec Leonard Starczewski namówił swojego młodszego brata Floriana Starczewskiego, by zamiast planów budowy klasztoru w Drużbicach koło Bełchatowa, w swych ziemiach, zakupić plac w Piotrkowie.
Moje kolejne pamiątkowe zdjęcie z Piotrkowa Trybunalskiego przedstawia Kościół św. Franciszka Ksawerego – rzymskokatolicki kościół rektoralny znajdujący się na terenie parafii św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Trybunalskim, sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej.
Jest to najcenniejszy pod względem artystycznym zabytek architektoniczny Piotrkowa, poświęcony w 1 połowie XVIII wieku. Harmonijnie łączy cechy baroku i rokoka, architekturę z barokową i rokokową rzeźbą, malarstwem i wyposażeniem wnętrza. Kościół wybudowali jezuici sprowadzeni w 1677 roku. W 1773 roku zakon uległ kasacji, a kościół przejęli pijarzy, którzy także go opuścili, a po I wojnie światowej powrócili tu jezuici.
Kościół jest budowlą zasadniczo jednonawową, zakończoną półkolistym prezbiterium ale posiada trzy pary kaplic otwartych arkadami do nawy głównej. Sklepienie nawy głównej – kolebkowe z lunetami,zaś kaplic – krzyżowe. Wnętrze kościoła bogato zdobione, szczególnie zasługuje na uwagę barokowa polichromia Andrzeja Ahorna i Jana Raynera oraz bogato złocone ołtarze.
W kościele znajduje się obraz Matki Bożej Trybunalskiej, patronki polskich parlamentarzystów.
Architektura kościołów Piotrkowa Trybunalskiego zachwyca, ale moją szczególną uwagę przykuła Cerkiew pod wezwaniem Wszystkich Świętych – prawosławna cerkiew konkatedralna oraz parafialna. Należy ona do dekanatu Łódź diecezji łódzko-poznańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Do rejestru zabytków wpisano ją 7 października 1976.
Cerkiew znajduje się przy ulicy Juliusza Słowackiego 15. Wzniesiona została w latach 1844–1847, a rozbudowana według projektu rosyjskiego architekta Iwana Wasiljewicza Sztrema w latach 1867–1869.
A poniżej bardzo ładny i zadbany Pałacyk Rudowskich, w którym mieści się obecnie Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. I. J. Paderewskiego w Piotrkowie Trybunalskim
I ponownie Pałacyk Rudowskich, tylko w nieco innym ujęciu 😉
Liny psują zdjęcie, ale i tak widać jak ciekawie prezentuje się budynek Wielkiej Synagogi, obecnie siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej 😉
Kolejny obiekt to budynek sądu w Piotrkowie, piękny, prawda?
I takich perełek architektonicznym można w tym mieście tym zobaczyć mnóstwo. Z wielką przyjemnością więc spacerowałam ulicami tego miasta i fotografowałam co niektóre 😉
By jednak obiekty były tak piękne, jak te na poprzednich zdjęciach, muszą być co jakiś czas odnawiane. Elewacja jednej z najciekawszych moim zdaniem atrakcji Piotrkowa Trybunalskiego – Zamku Królewskiego była akurat w renowacji
Zamek Królewski w Piotrkowie Trybunalskim zbudowany został w latach 1512-1519 przez mistrza Benedykta z Sandomierza na polecenie Zygmunta I Starego. Jest to budowla w stylu późnogotyckiej wieży mieszkalnej z cegły i piaskowca, czterokondygnacyjna, przykryta dachem namiotowym pochodzącym z 1670 r., czyli okresu odbudowy po potopie szwedzkim.
Zamek został ulokowany na kopcu ziemnym otoczonym fosą. Nadano mu kształt wieży, którą wypiętrzono ponad okolicę potężnym masywem trzech kondygnacji wspartych na wysokim przyziemiu.
W odzyskanych po 1918 roku i wyremontowanych wnętrzach zamkowych Muzeum Krajoznawcze PTK otwarto dla zwiedzających 15 października 1922 roku. W grudniu 1949 roku Muzeum Krajoznawcze przejęte przez skarb państwa otrzymało status Muzeum Regionalnego.
Obecne zbiory w czterech podstawowych działach: archeologii, historii, etnografii i sztuki liczą około 17 tysięcy eksponatów. W ekspozycjach stałych prezentowane są zbiory mebli, obrazów, broni białej i palnej, materiały związane z historią miasta i zabytki archeologiczne pochodzące z badań własnych prowadzonych w regionie piotrkowskim.
( Źródło informacji: http://www.muzeumpiotrkow.pl )
Wieża będąca Zamkiem Królewskim stoi przy Pl. Zamkowym w starszej, pożydowskiej dzielnicy miasta, na wschód od Rynku Trybunalskiego. Przy zamku znajduje się niewielki darmowy parking, chociaż (to wyczytałam w necie i podaję ku przestrodze) z uwagi na zamieszkującą w sąsiedztwie tak przez nas wszystkich kochaną liczną społeczność cygańską warto auto dobrze zabezpieczyć i lepiej nic cennego w środku nie zostawiać.
(Źródło informacji: http://www.zamkipolskie.com)
Na zdjęciu kolekcja obrazów z jednej z zamkowych sal
Oprócz pięknie zdobionych mebli, obrazów, broni białej i palnej w muzeum zamkowym można zobaczyć również makietę dawnego Piotrkowa
Wiele ciekawych eksponatów można zobaczyć w Muzeum Zamkowym. Oprócz wystaw stałych organizowane są również wystawy czasowe. Obecnie jest to wystawa dotycząca 205 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, a podczas mojej wizyty tam na wystawie dotyczącej Św. Jana Pawła II można było podziwiać wspaniałe rzeźby autorstwa Pani Krystyny Fałdygi-Solskiej.
Na kolejnym zdjęciu popiersie Św. Jana Pawła II, które szczególnie mnie zachwyciło
…i mój starszy syn obok jednej z rzeźb
a poniżej ja wśród wystawowych eksponatów
jako dowód, że również tam byłam 😉
Jeszcze tylko tablica pamiątkowa i kończę moje wspomnienia z Piotrkowa Trybunalskiego
Wspaniale spacerowało się po mieście, wiele ciekawych obiektów zobaczyłam, chociaż niestety nie wszystkie. Szczególny niedosyt odczuwam z powodu Parku im. Księcia Józefa Poniatowskiego, którego nie było w planie wycieczki i nie udało się do niego dojść, no cóż mam powód, by powrócić do tego miasta 😉
W kolejnym wpisie pokażę kilka zdjęć i opowiem o zespole klasztornym w Sulejowie w Podklasztorzu Ciekawe miejsce – zapewniam 😉
POZDRAWIAM SERDECZNIE